Český pivní festival bude v květnu točit pivo do tupláků

12.04.2011 17:51

Téměř dvě stě tisíc návštěvníků očekávají organizátoři Českého pivního festivalu, který od 12. do 28. května hostí výstaviště v pražských Letňanech. Podobně jako na mnichovském Oktoberfestu se bude pivo nově točit v pěti obřích stanech do litrových sklenic - tupláků. Příchozí se mohou těšit na 120 různých značek piv a chybět nemá ani tradiční stan pro pivní fajnšmekry s nabídkou zahraničních speciálů.

"Český pivní festival se ve svém čtvrtém ročníku stává jednou z největších turistických atrakcí v České republice, kam zamíří desítky tisíc zahraničních návštěvníků," řekl dnes novinářům ředitel přehlídky Jan Hübner. Zájem podle něj dokládají tisíce závazných přihlášek, které zatím organizátoři obdrželi. "Nejvzdálenější registrace je od skupiny z Nového Zélandu," uvedl Hübner s tím, že hlavní proud turistů z ciziny dorazí tradičně z Ruska, Spojených států, Velké Británie a Německa. Celkem by měl sedmnáctidenní festival přilákat podle Hübnera do prostor letňanského výstaviště 180 až 200 tisíc milovníků českého národního nápoje.

Oproti loňskému ročníku, kde se představilo 80 značek piv, jich letos bude 120. Zastoupeny tu budou například pivovary Regent, Třeboň, Bakalář, Rakovník, Nymburk, Žatec, Ferdinand a Bernard nebo minipivovary Žamberk, Beroun, Dobruška, Zvíkov, Purkmistr, Permon a Kocour.

Novinkou je větší sklenice, do níž budou dvě stovky mladých žen a mužů oblečených v krojích pivo nalévat. "Pivo budeme servírovat v litrových džbánech takzvaných tuplácích," prozradil Hübner. Obsluha prý totiž nezvládala v době největší špičky žíznivé hosty půllitrovými sklenicemi zásobovat, vysvětlil. Půllitry ale mají být na vyžádání dostupné u výčepů. Zároveň však stoupla cena tolaru, univerzální měny festivalu, za niž se zde kupuje pivo i občerstvení, a to ze 40 na 44 korun. Polévku a předkrm návštěvníci pořídí od jednoho do dvou tolarů, hlavní jídlo za dva až pět.

O jeden na celkových pět se zvýšil počet velkoprostorových stanů s dřevěnou podlahou a pivními lavicemi, k nimž přibude stan Švejkova restaurantu. V každém ze tří největších stanů bude na výběr vždy nejméně z 15 druhů piv. O zábavu se postarají žánrově pestrá hudební seskupení, jejichž produkce začíná vždy od 18:00. Stejně jako v minulém roce bude součástí nabídky i stan určený profesionálním i amatérským znalcům piva nazvaný Pivní rozmanitosti. V něm mohou ochutnat nabídku zajímavých zahraničních pivních speciálů, jimž budou věnovány i dva tematické dny. Americké točené i láhvové rarity bude možné poznat v neděli 15. května, britská piva 22. května. "Pohled na sto různých druhů piv odlišných barev a chutí uváděl loni české pivaře do transu," připomenul odborný poradce festivalu Jan Kočka.

Ke změnám letošního ročníku patří i prodloužení otvírací doby. Otevřeno bude každý den od 12:00 do 24:00. Bližší informace poskytne webová stránka www.ceskypivnifestival.cz.

Organizátoři Českého pivního festivalu chtějí úspěšný koncept přenést i do zahraničí. Již v loňském září se česká piva představila ve Frankfurtu nad Mohanem, kde obří stan vyroste opět i letos. V Německu stan s nabídkou tuzemských piv rozbijí už v červnu na berlínském náměstí Alexanderplatz. Největší zahraniční akcí bude Moskva, kde se Český pivní festival koná na přelomu srpna a září, a to v podobném rozsahu jako jeho pražský vzor. Navštívit by ho mělo podle odhadu pořadatelů na 300.000 lidí.